Andres Treiali fotonäitus “Mõskmisõ luuminõ”

Andres Treiali fotonäitus “Mõskmisõ luuminõ” räägib tänapäevase loo inimestest ajaloolisel Võrumaal, kelle jaoks suitsusaunapärand on nende igapäevase elu loomulik osa.

Näituse keskmes on suitsusaunatraditsioon kui elav vaimne kultuuripärand, tänapäeva inimese suhe saunapärandiga ja selle edasi andmine ning kestmine järeltulevate põlvede hulgas.

Näitusel on eksponeeritud ligi kakskümmend fotot erinevatest saunaga seotud situatsioonidest alates saunapuude langetamisest metsas kuni sauna mineku ja leili võtmiseni.

Saun on olemas olnud eestlaste elus juba aegade algusest peale. Lõuna-Eestis, eriti Võrumaal, kuulub suitsusaunas käimine siinsete inimeste tavapärase elulaadi juurde. Suitsusauna olemasolu maja juures ja selle kütmine on niivõrd loomulik, kuid samas asendamatu osa siinsete inimeste identiteedist.

Võrokese jaoks on suitsusaun rohkem kui lihtsalt paik, kus harida puhtaks ihu. Sauna on peetud pühaks paigaks ja ka tänapäeval suhtutakse sellesse austuse ja lugupidamisega. Öeldakse, et suitsusaunas saavad puhtaks nii ihu kui ka hing. Duši all võib ju käed-jalad puhtaks pesta, kuid luud-kondid, rääkimata hingest, vajavad korralikku saunaleili, mis puhastab mõtted, korrastab vaimset tasakaalu  ja aitab uuele töönädalale värskena vastu minna.

Näitus viib meid retkele mööda suitsusaunaga seotud valitud tegevusi alates sauna ehitamisest kuni saunaga seotud töödeni (liha suitsutamine saunas).  Nõnda näeb näitusel lisaks leili viskamisele, vihtlemisele ja saunatamisele endale ka suitsusauna ehitamiseks vajalike palkide metsast väljavedu hobustega, sauna ja kerise ehitamist ja kerisekivide hooldamist, sauna ettevalmistamist kütmiseks, vee ja puude toomist sauna, viha tegemist, talvel kuumast saunast jääauku hüppamist ja peale sauna puhkamist/hinge tõmbamist.

Andres Treial on elukutseline fotograaf alates aastast 2000 ja teinud koostööd enamuse Eestis ilmuvate suuremate ajalehtede ja ajakirjadega, viimastel aastatel on ta keskendunud reklaamfotodele.

Kuupäev

07 märts 2023 - 16 apr. 2023
Expired!

Aeg

Terve päev

Asukoht

Põltsamaa Kultuurikeskus
J. Kuperjanovi 1, Põltsamaa
Põltsamaa Kultuurikeskus

Korraldaja

Põltsamaa Kultuurikeskus
Telefon
+372 7762 270
E-posti aadress
info@kultuurikeskus.eu
Veebileht
http://kultuurikeskus.eu